5 minut pro zdraví - Objevte cukr!


Zdravotníci Klinických Laboratoří Tábor pořádají již druhý ročník programu 5 minut pro zdraví. Ve spolupráci s Městem Tábor a Poliklinikou Tábor budou každý všední den v měsíci říjnu provádět bezplatné preventivní laboratorní vyšetření.

Klinické Laboratoře Tábor - 5 minut pro zdraví

Test je zaměřen na prevenci cukrovky (diabetes mellitus). Počet diabetiků v naší populaci stále stoupá, hlavní příčinou je nezdravý životní styl. Dle statistických předpokladů bude v roce 2035 každý desátý Čech diabetik. Nejjednodušším screeningovým testem je vyšetření hladiny glykémie nalačno. Zvýšená hladina krevního cukru ohrožuje zrak, funkci ledvin, cévní i nervový systém.

Jana Špačková Chalupská, ředitelka laboratoře k tomu říká: “V naší laboratoři často zachytíme zvýšenou hladinu glukózy u pacientů, kteří pro diabetes mellitus nejsou sledovaní ani léčení. Proto přicházíme s tématy: Objevte cukr ve svém životě - dbejte na svoji životosprávu - předejděte onemocnění - ověřte si své zdraví“.

Klinické Laboratoře Tábor - Objevte cukr - Víte, že?

„Především vlivem nezdravého životního stylu nás toto onemocnění řadí na přední místa v evropských i světových statistikách. Víme, že zvýšená hladina glukózy v krvi nebolí, a proto může být onemocnění diagnostikováno pozdě. Přitom je vědecky ověřeno, že úprava životosprávy a případně včas aplikovaná léčba výrazně snižují výskyt diabetických komplikací.“ dodává MUDr. Dana Šináglová, lékařka laboratoře.

 

Dveře do laboratoře KLT v suterénu táborské polikliniky budou pro veřejnost otevřeny každý říjnový pracovní den v době 6:30 – 10:00. Zájemci o vyšetření se nesmí nasnídat, výsledek testu po jídle může být zavádějící. Test bude prováděn odběrem krve z prstu. Výsledky vyšetření budou obsahovat komentář lékaře a budou k dispozici vždy od následujícího dne po odběru v době 15:00 – 17:30.