G-4 OGTT

Na toto vyšetření je potřeba se předem objednat.
Pro provedení testu na Poliklinice Tábor prosíme využijte rezervační kalendář OGTT
Objednání je možné i telefonicky č. 381 252 082 či osobně v laboratoři. 

U těhotných žen se test provádí v období 24. - 28. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Tři dny před testem neomezujte obvyklý příjem cukrů (denní příjem nejméně 150 g). Den před testem je potřeba vyloučit zvýšenou tělesnou námahu. Před testem je nutné dodržet lačnění 8 - 12 hodin. K pití je vhodná pouze nesycená voda.

Pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení.

Důvodem k odložení testu je akutní onemocnění, např. viróza.

Do laboratoře se prosíme dostavte v objednaném termínu ráno v 7:15 nalačno. Během vyšetření setrváte dvě a půl hodiny v klidu v čekárně laboratoře.

Průběh testu u těhotných žen:
Nejprve Vám bude odebrána krev nalačno, poté vypijete testační nápoj (250 ml roztoku glukózy). Další odběry krve budou provedeny za 1 a 2 hodiny po vypití testačního nápoje.

Průběh testu u ostatních pacientů:
Nejprve Vám bude odebrána krev nalačno, poté vypijete testační nápoj (250 ml roztoku glukózy). Další odběr krve bude proveden za 2 hodiny po vypití testačního nápoje.

Během testu setrvejte v klidu v čekárně, nejezte ani nepijte, nekuřte. Můžete požádat o úpravu teploty v čekárně. Jsou Vám k dispozici deky, časopisy, připojení Wi-Fi.

Pracovníci laboratoře Vám vysvětlí průběh vyšetření a odpoví na Vaše otázky. Záleží nám na tom, abyste se po dobu testu cítili v čekárně pohodlně, neváhejte proto Vaše potřeby sdělit odběrové sestře.

Doporučujeme Vám video - rozhovor s MUDr. Hanou Krejčí, internistkou a diabetoložkou VFN Praha 
Testování těhotenské cukrovky